بعد از نزدیک دو دهه؛
معدن تیتان ارومیه آماده بهره برداری شد/تامین ۵۰ درصد نیاز کشور

معدن تیتانیم قره آغاج ارومیه، بزرگترین معدن تیتانیم کشور بعد از دو دهه رکود تا دو ماه آینده وارد فاز اجرایی شده و با راه اندازی این معدن بیش از نیمی از نیاز تیتان کشور تامین می شود.

سبا 724- گروه استان‌ها: معدن تیتان ارومیه که مورد مشابهی در کشور ندارد دارای ذخیره قطعی ۵۶ میلیون تن با عیار ۶ درصد به همراه عناصر بسیار مفید در ٣٦ کیلومتری شمال غربی ارومیه در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

تیتانیم قره آغاج ارومیه، بزرگترین معدن ارزشمند تیتانیم کشور به شمار می‌رود که از سال ۸۷ گواهی کشف آن صادر شده به دلایل مختلف از جمله نبود سرمایه گذار، مشکلات فنی بلاتکلیف و راکد مانده بود.

در ۵ سال اول ۱۴۰ هزار تن در ۵ سال دوم ۲۱۰ هزار تن و در ۱۵ سال آخر هر سال ۲۸۰ هزار تن تیتان از معدن قره آغاج ارومیه استخراج خواهد شدذخیره قطعی معدن تیتان قره آغاج ارومیه ۵۶ میلیون تن و ذخیره احتمالی آن را ۱۲۰ میلیون تن است هر چند یک معدن تیتان در کهنوج کرمان وجود دارد که رودخانه‌ای است اما معدن تیتان قره آغاج ارومیه در کوه بوده و به دلیل ذخیره، عیار ۶ درصد و نیز دارا بودن عناصر مفید در کشور منحصر به فرد است.

فلز تیتانیوم با توجه به کاربرد و ویژگی‌های منحصر به فرد هم اکنون به فلز قرن شهرت دارد، با توجه به اینکه وزن خالص فلز تیتانیوم از فولاد پایین‌تر است و دارای استحکام زیادی نسبت به فولاد دارد در مصالح نظامی، هوا و فضا، تولید موشک کاربرد دارد و چون ۹۵ درصد تیتانیوم در صنعت به صورت اکسید تیتانیوم است که به دلیل قدرت انحلالی در صنایع نساجی، کاغذ سازی، سرامیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معدن تیتان ارومیه جزو ۱۶ معدن بزرگ کشور به شمار می‌رود که راه‌اندازی، بهره‌برداری و بهره‌وری از آن علاوه بر آنکه گامی در مسیر اشتغال زایی است می‌تواند حرکتی به سمت اقتصاد پویا و ایجاد واحدهای صنعتی و تولید قطعاتی باشد.

هم اکنون به دلیل اینکه فرآوری تیتان بسیار پیچیده بوده و دانش فنی برای این امر وجود ندارد، تحریم‌های ظالمانه اخیر موجب رکود این معدن شده بود اما ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان داخلی و بین المللی که پروانه بهره برداری دارند، موجب شده این معدن تا دو ماه آینده وارد فاز اجرایی شده و بیش از نیمی از نیاز کشور را تأمین کند.

معدن تیتان ارومیه آماده بهره برداری شد/تامین ۵۰ درصد نیاز کشور

سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون یورویی کنسرسیومی شرکت‌های داخلی در معدن تیتان ارومیه

مدیرکل صمت آذربایجان غربی در خصوص فعالیت معدن تیتان قره آغاج ارومیه گفت: با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون یورویی کنسرسیومی از شرکت‌های داخلی، بزودی عملیات بهره برداری از معدن تیتان ارومیه، بزرگترین طرح سرمایه گذاری آذربایجان غربی آغاز می‌شود.

با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون یورویی کنسرسیومی از شرکت‌های داخلی، بزودی عملیات بهره برداری از معدن تیتان ارومیه، بزرگترین طرح سرمایه گذاری آذربایجان غربی آغاز می‌شودعبدالحمید سرتیپی اظهار کرد: پس از دستور استاندار آذربایجان غربی برای تسریع در تعیین تکلیف طرح سرمایه گذاری این معدن هفته قبل تفاهم نامه سرمایه گذاری، ۳ شرکت بزرگ صنعتی و معدنی کشور در قالب یک کنسرسیوم به همراه شرکت دارنده پروانه بهره برداری در تهران به امضا رسید.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این تفاهم نامه سرمایه گذاران در مرحله نخست ۵۰۰ میلیون یورو برای استخراج و احداث کارخانه استحصال هزینه خواهند کرد و در سال‌های آینده این سرمایه گذاری نسبت به پیشرفت طرح افزایش خواهد یافت.

مدیرکل صمت آذربایجان غربی با بیان اینکه ظرفیت تخمینی این معدن ۵۶ میلیون تن با عیار ۶ درصد است گفت: این میزان ذخیره معدنی تیتان در ۲۵ سال استخراج خواهد شد.

معدن تیتان ارومیه آماده بهره برداری شد/تامین ۵۰ درصد نیاز کشور

۲ ماه آینده عملیات اجرایی استخراج و استحصال تیتانیوم از معدن تیتان ارومیه آغاز می‌شود

سرتیپی با بیان اینکه در ۵ سال اول ۱۴۰ هزار تن در ۵ سال دوم ۲۱۰ هزار تن و در ۱۵ سال آخر هر سال ۲۸۰ هزار تن تیتان از معدن قره آغاج استخراج خواهد شد، عنوان کرد کرد: با اجرای این طرح معدنی یک هزار و۵۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد و با اجرای طرح‌های پایین دست میزان اشتغال بالاتر خواهد رفت.

وی از آغاز عملیات اجرایی این طرح در کمتر از ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: تمام مقدمات کار فراهم شده است و طبق توافق بزودی تجهیز کارگاه برای استخراج تیتان و احداث کارخانه استحصال صورت خواهد گرفت.

سرتیپی اضافه کرد: در حال حاضر نیاز به تیتان در کشور برای استفاده در صنایع هوا فضا، کاغذ سازی، پلاستیک سازی، رنگ سازی، سرامیک و جوهر سازی ۱۴۰ هزار تن در سال است که برای واردات آن ۶۰۰ ملیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود.

در حال حاضر نیاز به تیتان در کشور برای استفاده در صنایع هوا فضا، کاغذ سازی، پلاستیک سازی، رنگ سازی، سرامیک و جوهر سازی ۱۴۰ هزار تن در سال است که برای واردات آن ۶۰۰ ملیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود

ایران به عنوان یکی از کشورهای معدنی در جهان از ذخایر مناسب تیتانیوم برخوردار است، می‌توان معدن قره‌آغاج در این شهرستان و معدن تیتانیوم کهنوج در استان کرمان را به‌عنوان ذخایر بزرگ تیتانیوم کشور نام برد.

تیتانیوم یک فلز واسطه براق نقره‌ای رنگ است که چگالی کم و مقاومت بالایی دارد. این فلز به شدت در برابر خوردگی در آب دریا، تیزآب سلطانی و کلر مقاوم است.

می‌توان تیتانیووم را با آهن، آلومینیم، وانادیم و مولیبدن آلیاژ کرد تا ماده‌ای سخت‌تر و سبک‌تر به دست آورد که در ساخت سامانه‌های هوایی مانند موتور جت، موشک و فضاپیما، کاربردهای نظامی و فرایندهای صنعتی، خودروسازی، کشاورزی و ساخت اندام‌های مصنوعی، درون‌کاشت‌های استخوانی، ابزارهای دندان پزشکی و ریشه درمانی، برسازی درون‌کاشت دندانی، کالاهای ورزشی، گوهرسازی، گوشی همراه کاربرد دارد.

معدن تیتان ارومیه آماده بهره برداری شد/تامین ۵۰ درصد نیاز کشور

زمینه بهره برداری معدن تیتان ارومیه باید فراهم شود

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اقدامات جدی در پیشبرد پروسه مطالعه و اکتشاف، بهره وری و فرآوری محصولات معدنی در سطح استان، خاطرنشان کرد: برای جذب سرمایه گذار و بهره برداری از معادنی چون تیتانیوم و ذخایر نمک دریاچه ارومیه، برنامه ریزی ویژه شود.

محمدصادق معتمدیان هفته گذشته در بازدید از اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در جمع ۶ استان اول کشور در بخش ذخایر معدنی هستیم، افزود: باوجود تنوع کیفی و کمی در حوزه معدن، مطالعات قابل توجهی در این بخش صورت نگرفته است.

وی به فعال شدن اتاق‌های فکر و شورای معادن تاکید کرد و افزود: تمامی حوزه‌ها و به ویژه بخش خصوصی برای توسعه معادن استان فعال شده و از ظرفیت متخصصین، کارشناسان و دانشگاه‌ها در حوزه معدن استفاده شود.

استاندار آذربایجان غربی، حوزه معدن را پیشران توسعه استان معرفی کرد و افزود: فرآوری محصولات معدنی، اشتغال زایی و ارزش افزوده و درآمد بالا را برای مردم آذربایجان غربی به ارمغان خواهد آورد.

وی، تقویت دیپلماسی اقتصادی با جذب سرمایه گذاران خارجی، زمینه سازی برای گسترش صنایع مادر و دانش بنیان و ایجاد خوشه‌های مختلف صنعتی و شهرک‌های تخصصی، نوسازی تجهیزات و استفاده از ماشین آلات نوین در بخش صنایع و معادن، گسترش دولت الکترونیک و اصلاح فرآیندها و حمایت از شرکت‌های واسط بازاریاب جهت صادرات محصولات تولیدی استان را خواستار شد.

معتمدیان همچنین تدوین اطلس سرمایه‌گذاری و تسریع روند صدور مجوزهای لازم برای سرمایه گذاران را ضروری دانست و گفت: در این راستا بانک اطاعات زمین‌های مستعد سرمایه گذاری در استان تهیه و در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

معتمدیان با بیان اینکه با فعال شدن معدن تیتانیوم ارومیه برای ۳ هزار نفر اشتغال زایی می‌شود، اظهار کرد: این معدن سهم مهمی در توسعه اقتصادی منطقه دارد و با کسانی که در فعالیت‌های اقتصادی استان تعلل کرده و وقفه ایجاد کنند برخورد قانونی خواهد شد.

وجود ۴۹ نوع ماده معدنی از ۶۸ ماده معدنی شناخته شده در ایران، نشان از ظرفیت بسیار بالای استان آذربایجان غربی دارد./خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا