مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان دربیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی مطرح کرد:
پالایشگاه اصفهان به عنوان اولین پالایشگاه ایرانی با توانایی آنالیز بر خط زیست محیطی کوره ها

با کمک هوش مصنوعی تمام آنالیزهای کوره‌ها درپالايشگاه اصفهان شفاف وآنلاين در اختيار مردم است/ پتروپالايش اصفهان به فناوری‌های روز دنيا، تلاش جوانان نخبه ایرانی وتولیدات زیست محیطی توجه ویژه‌ای دارد

مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان، در حاشیه بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، در جمع خبرنگاران تأکید کرد: تبادل دانش فنی و ارائه محصولات تولید داخلی توسط شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های داخلی و خارجی از مهمترین دلایل و دستاوردهای این نمایشگاه است.

به گزارش صبح ایرانیان، دکترمحسن قدیری، اعلام کرد: پالایشگاه اصفهان به عنوان اولین پالایشگاه ایرانی با توانایی آنالیز برخط زیست محیطی کوره‌ها محسوب می‌شود که با تلاش جوانان نخبه ایرانی با تجهیزات ساخت داخل با روش‌های نوین از مدل قدیمی به مدل دانش‌بنیانی تغییر هویت داد، این تغییرات جدید سبب شده است تا پایین بودن میزان آلایندگی پالایشگاه اصفهان حتی زیر حد استانداردهای ایران و آمریکا قرار بگیرد.

وی با اعلام اینکه، هلدینگ پتروپالایش اصفهان در حال ورود به جمع پانصد شرکت برتر جهان و تبدیل شدن به یکی از ده پالایشگاه برتر جهان است، گفت: این شرکت دستاوردهای دانش‌بنیان مهمی را به دست آورده است که از جمله می‌توان به آنالیزهای زیست محیطی آنلاین با کمک هوش مصنوعی اشاره کرد. به این ترتیب می‌توان به شفافیت در اطلاع‌رسانی نسبت به مردم ایران کمک کرد به همین منظور بر تلاش‌های شرکت برای دستیابی به استانداردهای روز دنیا و افزایش سودآوری تأکید شده است.

پتروپالایش اصفهان به فناوری‌های روز دنیا، تلاش جوانان نخبه ایرانی وتولیدات زیست محیطی توجه ویژه‌ای دارد

دکتر قدیری، هلدینگ پتروپالایش اصفهان را شرکتی رو به پیشرفت و توسعه دانست که با رویکرد مبتنی بر فناوری‌های روز و تلاش جوانان نخبه ایرانی، به تولیدات زیست محیطی و تولید داخلی فراگیر توجه ویژه‌ای دارد.

قدیری، افزایش سودآوری را از مهم‌ترین رویکردهای شرکت در جواب اعتماد سهامداران عنوان کرد و افزود: در حال ورود به میان پانصد شرکت برتر دنیا و یکی از ده پالایشگاه برتر دنیا هستیم چرا که در زنجیره ارزش حرکت می‌کنیم. برای حصول به نتیجه‌‌های برتر نیز برنامه‌ریزی‌هایی برای دستیابی به این چشم‌انداز به انجام رسانیده‌ایم که به سرعت در حال نزدیک شدن به آن هستیم.

وی ادامه داد: ۶.۲ میلیارد یورو پروژه در دست اجرا داریم که تاکنون پیشرفت‌های خوبی داشته است. برای رسیدن به این مقصود تلاش کردیم تا تمامی تجهیزات و قطعات موردنیاز در این پروژه‌ها از طریق شرکت‌های داخلی تامین شود و به نوعی داخلی‌سازی را با تلاش شرکت‌های ایرانی مدنظر قرار داده‌ایم.

میزان آلایندگی پالایشگاه اصفهان زیر حد استاندارد ایران و آمریکا

مدیرعامل پتروپالایش اصفهان در توضیح تعداد و روند فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و زیرمجموعه این هلدینگ نیز اظهار داشت: در حال حاضر شرکت مشعل پویا به تولید شارژر ماشین‌های برقی و اینورتورهای انرژی خورشیدی و تولید سیستم های کنترل ایرانی ورود کرده است. تمامی سیستم‌های کنترل که به دلیل تحریم‌ها امکان دستیابی به آنها وجود نداشت توسط نیروهای متخصص این شرکت داخلی سازی می‌شود. اولین سیستم کنترل در واحد KHD که توسط خانم‌ها مدیریت می‌شود برای اولین بار در ایران تا پایان ماه آینده راه اندازی خواهد شد.

وی اضافه کرد: بهترین نرم افزارای دی‌سی‌اسEDCS  دنیا را در حوزه سخت افزاری توانستیم با مهندسی معکوس، بومی سازی کنیم و تمام پالایشگاه اصفهان که پالایشگاهی قدیمی بوده است را به وسیله همین نرم‌افزارها به‌روزرسانی می‌کنیم. حدود ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان زیرمجموعه شرکت مشعل‌پویا می‌باشد که به طور اختصاصی این شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه نفت و انرژی کار می‌کنند. هلدینگ پتروپالایش اصفهان با تامین‌های حمایتی و مالی در روند ایده، طراحی و خرید محصولات از این شرکت‌ها حمایت‌های خود را به انجام می‌رساند. محصول دی‌سی‌ال‌اس یا همان سیستم‌های کنترل توسط چند شرکت دانش‌بنیان زیرمجموعه مشعل پویا با نماد «شاهین» به نام شاهین شهر تولید می‌شود.

آنالیزهای کوره‌ها به صورت شفاف در اختیار مردم است

مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر با کمک هوش مصنوعی تمام آنالیزهای کوره‌ها برای شفافیت اطلاع‌رسانی زیست محیطی انجام می‌گیرد و تمامی مردم ایران می‌توانند به صورت شفاف و برخط حقیقت آلاینده نبودن فعالیت پالایشگاه اصفهان را بفهمند. میزان آلایندگی پالایشگاه اصفهان به مراتب از EP آمریکا نیز بهتر است و تمام کوره‌ها در شرایط بسیار خوب فعالیت می‌کنند. میزان آلایندگی حاصله از فعالیت پالایشگاه در شهر اصفهان ۰.۰۱ درصد و در استان اصفهان ۰.۰۲ درصد است.

پروژه‌های ارزشمند هلدینگ پتروپالایش اصفهان

دکترقدیری با بیان اینکه ۴۶۰ پروژه در این هلدینگ به انجام می‌رسد که تماما زیست محیطی هستند، گفت: با انجام این پروژه‌ها در حال نزدیک ‌شدن به استانداردهای روز دنیا هستیم.

وی تاکید کرد:در میان ۵۰۰ شرکت دنیا قرار گرفتن نشان از این دارد که از نظر زیست محیطی، مسئولیت های اجتماعی، اشتغال و تولید داخل تمام استانداردهای روز دنیا رعایت شده است که باعث افتخار ایران و ایرانی است. تمام این موفقیت‌ها مدیون همان جوانان نخبه ایرانی است که زمان می‌خواستند از کشور خارج بشوند و اکنون با جذب در شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ پتروپالایش اصفهان مشغول به فعالیت‌های تاثیرگذار در اقتصاد و تولید کشور هستند.

وی عملکرد سال گذشته پتروپالایش اصفهان را عالی توصیف کرد و توضیح داد: در سال ۱۴۰۰ درآمد این مجموعه ۱۶ همت و یکسال بعد از آن به ۳۶ همت رسید. در سال ۱۴۰۲ باوجود اینکه تغییر نرخ خوراک به ضرر ما انجام شد میزان درآمد حاصله به ۴۰ همت رسید که امیدواریم با اجرای پروژه‌های در دست اجرا در سال ۱۴۰۵ تا ۱۴۰۷ این میزان سود به چهار برابر افزایش پیدا کند.

صنعت پتروشیمی ایران در حال حرکت در زنجیره ارزش است

وی درخصوص چشم اندازهای شرکت با توجه به سیاست‌های درنظر گرفته شده مربوط به صنعت پتروشیمی، گفت: صنعت پتروشیمی ایران در حال حرکت در زنجیره ارزش است. تمام تولیدات پتروشیمی از جمله ال. پی جی، وکیوم باتوم، نفت سفید، بنزین و گوگرد و حلال‌ها در این شرکت براساس حرکت در زنجیره ارزش تنظیم و تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هلدینگ پتروپالایش اصفهان اولین پالایشگاه ایرانی است که در تمام این زنجیره برنامه های خود را به صورت صادرات محور به انجام می‌رساند. سال اول ۱۳ میلیون دلار صادرات انجام شد که در حال حاضر این رقم به۱۰۰ میلیون دلار رسیده است. اکثر محصولات پالایشگاه اصفهان در آینده صادرات محور خواهند بود. الکل چرب تولیدی این پالایشگاه برای اولین بار در ایران به انجام می‌رسد. همچنین تولید کودهای شیمیایی سولفاته و فسفاته را می‌توان از دیگر محصولات تولیدی شرکت پتروپالایش اصفهان عنوان کرد که به جای واردات تماما در داخل تولید و تا دو سال دیگر تحویل داده می‌شود.

قیمت تمام‌شده بسیاری از تجهیزات هلدینگ پتروپالایش اصفهان علیرغم  تورم نسبت به ۱۲ سال پیش کمتراست

مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان تاکید کرد: براساس قانون ۶۰ درصد سود حاصله میان سهامداران تقسیم می‌شود و ۴۰ درصد باقیمانده در پروژه‌ها و روند تکمیل آنها به کار گرفته می‌شود. طبق مدیریت انجام‌شده قیمت محصولات تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است. قیمت تمام‌شده بسیاری از تجهیزات موردنیاز این شرکت علیرغم وجود تورم و شرایط اقتصادی نسبت به ۱۲ سال پیش کمتر می‌باشد. با روش‌های جدیدی همچون EPCN قیمت پروژه‌ها به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد که یک کار کاملا جدید در ایران است. طبق نظرسنجی انجام گرفته از ۶۰ درصد فعالیت‌های مجموعه شرکت‌های گروه پتروپالایش اصفهان حدود ۹۴ درصد رضایتمندی به ثبت رسید.

قدیری درباره تامین برق موردنیاز پالایشگاه اصفهان، گفت: روند اجرا و احداث نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی خورشیدی در زمینی به مساحت ۲هزار هکتار در جهت تامین برق و انرژی موردنیاز پالایشگاه با جدیتی بیش از پیش دنبال می‌شود که با راه‌اندازی این نیروگاه می‌توانیم کمک شایانی در حوزه محیط زیست و فعالیت‌های مبتنی بر مسئولیت‌های اجتماعی را داشته باشیم. برنامه احداث و راه‌اندازی نیروگاه بادی را برای تکمیل زنجیره تامین برق شبکه سراسری در دستور کار داریم. این موضوع همان عمل به شعار «ما می‌توانیم» است که توسط جوانان نخبه و متخصص ایرانی به اجرا گذاشته شده است.

۳ رویکرد مهم و اصلی پتروپالایش اصفهان در مسیر توسعه اقتصادی

مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان درباره تغییرات مدیریتی در پالایشگاه، گفت: تاکنون ۱۵۰ مدیر عوض شده است که علت این امر عدم انگیزه برای ورود به فعالیت‌های جدید و جوانگرایی بود. زیرساخت‌های درست در پروژه‌ها به گونه‌ای پیش می‌رود که با تغییرات مدیریتی نیز به آن لطمه تغییراتی وارد نشود. برای این مجموعه نقش‌آفرین در توسعه اقتصادی، وجود انگیزه و عمل به مسئولیت‌ در حوزه مدیریتی به عنوان سه رویکرد مهم مطرح است که به همین دلیل در میان ادارات، مدیریت دانش، مدیریت ریسک ، حوزه حراست توانستیم رتبه برتر را به دست بیاوریم.

 باید همراستا با تمام دنیا و فناوری‌های روز حرکت کنیم تا بتوانیم موفقیت‌های آینده را به دست بیاوریم

وی تاکید کرد: در تمام مراحل اداری، روابط عمومی، تولید، آموزش از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم .دنیا در حال تغییر است و باید همراستا با تمام دنیا و فناوری‌های روز حرکت کنیم تا بتوانیم موفقیت‌های آینده را به دست بیاوریم. معیشت و زندگی خانواده‌های ایرانی برای مدیران ایرانی باید مدنظر قرار بگیرد این همان خط مشی دنبال شده در هلدینگ پتروپالایش اصفهان است که توانسته در عرض یکسال ۶ شرکت دانش‌بنیان با نیروهای نخبه جوان و تمام متخصص ایرانی تحویل جامعه بدهد و هدفگذاری کردیم تا بتوانیم حدود ۲۰۰ مدیر آموزش‌دیده و دارای دانش فنی روز دنیا تحویل اجتماع بدهیم. در علم مدیریت هیچ بن‌بستی وجود ندارد و اگر قرار باشد با تفکر سنتی حرکت بکنیم، به جز نابودی عایدی برای شرکت به ارمغان نخواهیم آورد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا