مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران مطرح کرد:
کاهش 12.2 درصدی حوادث در شهرک‌ها و نواحی صنعتی طی دوساله دولت سیزدهم

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از کاهش 12.2 درصدی حوادث در دوساله دولت سیزدهم نسبت به دوسال ماقبل آن و افزایش روزهای بدون حادثه از 2.87 روز به 3.29 روز خبر داد.

به گزارش سبا724، همایون توفیقی که به مناسبت روز پنجم هفته صنایع کوچک(روز صنایع کوچک و محیط زیست) سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، افزود: یکی از دغدغه هایی که همواره تولید کنندگان و متقاضیان ایجاد و توسعه یک واحد تولیدی با آن مواجه هستند، مسائل حوزه ایمنی و بهداشت شغلی در محیط کار و همچنین مباحث پیرامون محیط زیست و کنترل آلاینده های ناشی از تولید است.

وی، با اشاره به اینکه اساسا ایجاد یک شهرک صنعتی به صورت تمرکز صنایع در یک نقطه با پیش‌فرض امکان مدیریت مسائل مختلف آن صورت می‌گیرد، اضافه کرد: مباحث ایمنی، بهداشت و محیط زیست این واحدهای صنعتی نیز باید در این نوع نگرش لحاظ شوند.

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه یکی از دستاوردهای تولید مطلوب می‌تواند تولید بدون حادثه و آسیب باشد، ادامه داد: در قوانین و مقررات ساری و جاری کشور به مقوله ایمنی و بهداشت شغلی توجه شده و برای مستنکفین از اجرای قوانین و مقررات جرائم مربوطه لحاظ شده است، از سوی دیگر عدم رعایت مسایل ایمنی و بهداشت در واحدهای تولیدی برای خود آنها نیز می تواند چالش برانگیز و به قیمت از دست رفتن منابع مالی و جانی باشد.

توفیقی با اشاره به اینکه انتشار آلاینده‌های زیست محیطی معطوف به قوانین و مقررات بالادستی مرتبط و مسایل حقوقی مترقب آن واحدها را با مشکلات زیادی روبرو می نماید، تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در حوزه مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست در شهرکها و نواحی صنعتی نیز با نگرش حمایتی عمل نموده و اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری مختلفی را در این راستا پیش‌بینی نموده است.

وی، با یادآوری اینکه به منظور کاهش میزان حوادث در واحدهای تولیدی و نهایتا افزایش روزهای بدون حادثه، نسبت به ممیزی ایمنی واحدهای تولیدی و انعکاس نتایج برای آنها در قالب توصیه نامه اقدام شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری دوره آموزشی در حوزه HSE، تشکیل کمیته‌های پیشگیری از حوادث در استان‌ها با مشارکت ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ادارات کل صمت و شرکت‌های تابعه، تهیه و ترویج گزارشات درس آموزی از حوادث شناسایی واحدهای پرخطر و برنامه ریزی برای آنها از سایر اقدامات نرم افزاری در این زمینه بوده است.

مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در خصوص کاهش حوادث نیز، گفت: با مجموع اقدامات پیشگیرانه انجام شده در دو ساله دولت سیزدهم شاهد کاهش 12.2 درصدی حوادث نسبت به دو سال ماقبل آن و افزایش روزهای بدون حادثه از 2.87 روز به 3.29 روز بوده ایم.

توفیقی افزود: تهیه و نصب شیرهای هیدرانت آتش نشانی، ایجاد و تجهیز ایستگاه‌های آتش نشانی و خرید و تجهیز خودروی اطفاء حریق، برگزاری مانورهای اطفای حریق و خرید و تجهیز آمبولانس و درمانگاه نیز از مهمترین اقدامات سخت افزاری در حوزه ایمنی و بهداشت می‌باشد که تعداد ایستگاههای آتش نشانی از 22 مورد در سال‍‌های 1398 و 1399 به 38 مورد در سال‌های 1400 و 1401 رسیده است. همچنین تعداد خودروهای آتش نشانی که در دوساله دولت سیزدهم به 67 مورد افزایش یافته در دوسال قبل آن 29 خودرو بوده است.

وی اضافه کرد: برای کنترل آلاینده های واحدهای صنعتی نیز علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه کنترل از مبدا، تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و سیستم‌های استحصال آب از پساب طراحی و ایجاد شده است که تصفیه خانه های فاضلاب از 16 مدول طی سال‌های 1398 و 1399 به 19 مدول در دوساله دولت سیزدهم افزایش یافته است.

منبع: روابط عمومی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا