امیر خرمی شاد، معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو
ایمانی که امید جاری می‌کند/ گام های معدن و صنایع معدنی برای امیدآفرینی

بخش معدن و صنایع معدنی همواره یکی از حوزه های پیشرو در توسعه کشور بوده است. این بخش علاوه بر سرمایه گذاری هایی که در توسعه ظرفیت های تولید فلزات اساسی داشته، مسیری برای تقویت زیرساخت ها به‌ویژه برق، جاده، بنادر و حوزه ریلی بوده است. این مهم فقط محدود به جنبه های اقتصادی توسعه نیست که توسعه اجتماعی را نیز در برداشته است.

ذکر این مقدمه به سبب اثری است که با ایجاد اشتغال و افزایش درآمد خانواده بزرگ معدن و صنایع معدنی همچون سدی است که در برابر مهاجرت نیروی کار به شهرهای بزرگ ایجاد می کند. در واقع تبلور سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در بهره گیری از ایمان و ایجاد امید به نیکی در این حوزه از اقتصاد کشور دیده می شود. نکته‌ای که به بیان ایشان، از سوی امام خمینی (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی عاملی برای ایجاد تحول و تحرک در سطح کشور که در سطح جهان اسلام بوده است و اکنون ما میراث دار چنین الگویی برای تقویت ایمان و امید نزد مردمان کشورمان هستیم.

ایمیدرو در سال های اخیر که راهبری توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را بر عهده گرفته، طرحی نو برای تحقق اهداف این حوزه در انداخته است. در واقع تلاش برای تکمیل طرح‌های زنجیره بخش، در کنار بهره گیری از دانش روز به‌ویژه تهیه سندی توسط ایمیدرو برای جاری کردن نسل چهارم فناوری – با کمک دانشگاه و مراکز علمی و صاحبنظران- برنامه منسجمی نیز برای کاهش ارزبری این بخش و نیز توسعه فناوری های مرتبط با عناصر حیاتی و راهبردی و فرآوری مواد معدنی کم عیار و باطله ها، در پیش رو دارد که جملگی اهدافی را پیاده می کنند که با تاسی از نگاه بنیان گذار جمهوری اسلامی و سخنان امیدآفرین رهبر معظم انقلاب اسلامی شکل گرفته اند.

به بیانی، مجموعه اقدامات پیشگفتار با استفاده از توانمندی های نیروهای نخبه این سرزمین به پیش رفته که به‌طور قطع عاملی برای به بار نشستن نهال امید در دل فعالان بخش معدن و صنایع معدنی خواهد شد. در این میان تقویت بومی سازی و کاهش ارزبری، در عمل به معنای ایجاد زمینه رشد اشتغال جوانان این مرز و بوم است که از آن می توان به ایجاد امید تعبیر کرد.

اینجانب معتقدم ایمان سلاحی است که از پیشوایان دینی و مذهبی و رهبری هوشمندانه خود گرفته ایم و آن را با برنامه و اقداماتی که گوشه ای از آن بیان شد، به امید بدل خواهیم ساخت. بخش معدن و صنایع معدنی افق توسعه را با چنین ابزاری قابل تحقق می داند و خداوند را شاکریم که با همراهی و مشارکت بخش خصوصی، گام های تازه برای جاری سازی ایمان و امید برخواهیم داشت.ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا