پتروشیمی تا ۶ سال دیگر به خودکفایی کامل می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی گفت: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به ۹۳ میلیون تن رسیده است و با بیش از ۱۰۸ طرح بزرگ و کوچک زنجیره ارزش و طرح‌های بالادستی صنعت پتروشیمی تا ۱۰ و ۱۲ سال آینده به بیش از دو برابر ظرفیت فعلی دست خواهیم یافت.

به گزارش سبا 724 ، مرتضی شاه‌میرزایی با بیان این‌که صنعت پتروشیمی از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از ۶۰ برابر بزرگتر شده است، اظهار کرد: این ظرفیت بیانگر استقلال‌خواهی، توان فناوری و تولید دانش بنیان‌ها در صنعت پتروشیمی است.

وی با بیان اینکه در سال ۵۷ که انقلاب به پیروزی رسید، صنعت پتروشیمی ایران ویژگی‌هایی مثبت و منفی داشت، ‌گفت: یکی از مشکلات این بود که این صنعت ۱۰۰ درصد به جز خوراک به خارج وابسته بود، کالا و تجهیزات تماماً وابسته بود و دانش فنی نیز از خارج از کشور تامین می‌شد.

شاه‌میرزایی با بیان اینکه تنوع محصولات پتروشیمی در آن زمان به ۱۰ عدد هم نمی‌رسید، اظهار کرد: تولید محصولات پتروشیمی ۱.۵ میلیون تن بود و ظرفیت کمی از آن بالاتر بود.

وی با تاکید بر این‌که همکاری صنعتگران خارجی با ایران می‌تواند موجب عزت و افتخار آنها شود، تصریح کرد: هرچند تحریم‌ها زحمت‌هایی را در طول سال‌های گذشته به ما تحمیل کرده است، اما با این حال توانسته‌ایم در توسعه فناوری اجرای پروژه و به طور کلی در ارتقاء صنعت گام برداریم.

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی با بیان این‌که رهبر انقلاب در سال‌های اخیر تاکید داشتند که به سمت پرهیز از خام فروشی و حرکت به سمت ارزش افزوده به ویژه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی حرکت کنیم، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۵۰ گرید از انواع محصولات پلیمری و شیمیایی در داخل تولید می‌شود و قرار شده که تا پایان این دولت وابستگی کاتالیست و مواد شیمیایی ما قطع شود و در این حوزه به استقلال برسیم.

وی ادامه داد: در حوزه کالا و تجهیزات نیز بیش از ۸۰ درصد در برخی بخش‌ها و در بخش‌هایی دیگر بالغ بر ۹۰ درصد به بومی‌ سازی رسیده‌ایم همچنین در بسیاری از ماشین آلات که در گذشته وابستگی داشتیم اکنون توانستیم به خودکفایی برسیم.

شاه‌میرزایی با بیان این‌که زمانی که اعلام شد تا پایان این دولت در کاتالیست بی‌نیاز می‌شویم چندان شدنی به نظر نمی‌رسید اما در طول یک سال و هشت ماه اخیر با اقداماتی که صورت گرفت به این مهم نزدیک شدیم، اظهار کرد: علاوه بر این‌که امروز بالغ بر ۹۳ میلیون تن ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی است در حوزه کالا، تجهیزات، طراحی و اجرا به نقطه استقلال کامل رسیده‌ایم و قرار است تا پنج تا شش سال آینده صنعت پتروشیمی به خودکفایی کامل برسد.

وی با بیان این‌که امتیاز ویژه صنعت پتروشیمی این است که بخش خصوصی وارد این صنعت شدند و بخش دولتی هدایت کلان این صنعت را برعهده دارد که همین مساله موجب پیشرفت این صنعت شده است گفت: برای این‌که بتوانیم در صنعت پتروشیمی به اوج برسیم باید بخش‌های فناور در کشور فعال شوند چرا که صنعت آینده کشور صنعت پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی گفت: علاوه بر این‌که امروز بالغ بر ۹۴ میلیون تن ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی است در حوزه کالا، تجهیزات، طراحی و اجرا به نقطه استقلال کامل رسیده‌ایم و قرار است تا پنج تا شش سال آینده صنعت پتروشیمی به خودکفایی کامل برسد.

وی ضمن دعوت از سرمایه گذاران و کسانی که دوست دارند واحدها و شهرک‌های صنعتی فعالیت داشته باشند باید صنعت پتروشیمی را تقویت کنند چرا که از این طریق نه تنها تولید شهرک‌های صنعتی افزایش می‌یابد بلکه می‌توان صادرات را نیز را افزایش داد،  امروز در چهاردهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران گفت: قطعا صنعت پتروشیمی می‌تواند در سال‌های آینده که نقش سوخت‌های فسیلی کاهش پیدا می‌کند بسیار موثر باشد.

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی با اشاره به لزوم تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی گفت: برای تولید ۲۱ محصول جدید پتروشیمی معادل ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است./ ایسنا

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا