صادرات ۱۲.۲ میلیارد دلاری زنجیره معدن در سال ۱۴۰۱

شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشورمان در سال ۱۴۰۱ موفق به صادرات ۱۲ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلاری شدند که از نظر وزنی رشد ۳.۵ درصدی نشان می دهد.

به گزارش  صبح ایرانیان آنلاین ، صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی در سال گذشته گرچه از نظر وزنی رشد داشته، اما از نظر ارزشی افت ۷.۶ درصدی در قیاس با سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد.

در این‌میان، زنجیره فولاد با صادرات پنج‌ میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلاری شاهد افت ارزش ۲۲ درصدی و کاهش ۶ درصدی وزنی بوده است.

همچنین زنجیره مس با صادرات یک میلیارد و ۵۷۷ میلیون دلاری و کاهش ۲۷ درصدی در رتبه دوم قرار گرفته است.

برپایه این گزارش، زنجیره آلومینیم در سال گذشته موفق به صادرات ۹۷۳ میلیون دلاری شده که از نظر ارزشی ۲۹ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۰ بوده و وضعیت مطلوبی نسبت به سایر محصولات دارد.

به گفته «امیر صباغ» مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو، قطع گاز طبیعی و برق در کشور از جمله عوامل مربوط به کاهش صادرات زنجیره فولاد کشور است.

وی بیان‌داشت: این عامل باعث شده تا ترکیب صادرات زنجیره فولاد به سوی محصولات خام تر از جمله کنسانتره و گندله آهن سوق پیدا کند.

صباغ خاطرنشان کرد: این دو محصول با ثبت جهش ۲۶ درصدی و ۲۱۸ درصدی صادرات، یکی از بالاترین ارقام صادراتی سال‌های اخیر را به ثبت رسانده است./ ایرنا

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا